پرش به محتوا

اهمیت و جایگاه HSE در سازمان ها

  • by

اهمیت و جایگاه HSE  در سازمان ها

فعالان عرصه ساختمان و مجتمع های اداری و تجاری بر این باور هستند که با ساخت و فروش یک مجموعه بزرگ می توانند به اهداف اقتصادی و اجتماعی خود دست یابند. مدیریت این مجموعه ها  در مرحله بعد از ساخت و فروش از مهمترین عواملی است که باید به آن پرداخته شود تا موجب شناسایی این مجموعه ها در نظر مردم گردد. عدم مدیریت صحیح آن مجتمع ها گاه موجب می شود برخی از آنها در عین زیبایی رونق چندانی نداشته باشند.

در مراکز خرید و مجتمع های چند منظوره کلیه مراجعه کنندگان، مشتریان، بهره برداران فروشگاه ها  و تمامی افراد در کلیه بخش ها نیازمند امنیت و آرامش در تمام مدت حضور خود در مجموعه هستند که این مهم موجب احساس لذت و امنیت و در نتیجه تعهد  مشتریان نسبت به مجموعه می شود.

لذا شرکت آفتاب تجارت سامان بعنوان شرکت ارائه دهنده خدمات ضمن اخذ گواهی تأئید صلاحیت ایمنی پیمانکار از اداره کار  آمادگی ارائه کلیه امور خدماتی مطابق با آئین نامه های ایمنی را دارد تا با ارائه ایمن خدمات، موجبات امنیت و آرامش مشتریان خود را فراهم سازد. لذا با توجه به اهمیت حوزه HSE در بحث مدیریت اماکن و  مجتمع ها، در ادامه به تشریح هر یک از این حوزه ها می پردازیم.

(Health) بهداشت

رعایت بهداشت عمومی، بهداشت فردی و بهداشت محیط همواره مهم و حائز اهمیت است. خصوصاً در شرایط فعلی با توجه به شیوع ویروس کرونا لزوم رعایت بهداشت بیش از هر زمان دیگری بر همگان آشکار است . شرکت آفتاب تجارت سامان  با بهره گیری از پرسنل مجرب و آموزش دیده و با استفاده از تجهیزات مکانیزه ، تحت نظارت واحد ایمنی و بهداشت، بهداشت محیط و پرسنل را به بهترین نحو تأمین می نماید تا علاوه بر حفظ سلامت پرسنل از طریق بکارگیری مواد مناسب، آموزش کار با مواد و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب در حین کار موجب حفظ بهداشت محیط و نفرات در کنار یکدیگر شود. نکته‌ی مهم دیگر در رابطه با سلامت پرسنل، اقدامات لازم در شرایط اضطراری  و یا پیشگیری از صدمات جسمانی احتمالی می باشد. در مجتمع های چند منظوره که دارای شهربازی و اتاق بازی کودک هستند احتمال مصدومیت زیاد است. همچنین در رستوران های مجتمع نیز احتمال سوختگی و سایر موارد مشابه وجود دارد که تمامی این موارد حضور نفرات آموزش دیده را پیش از پیش مهم می کند. لذا هر مجتمع الزاماً نیاز به پرسنل آشنا به کمک های اولیه دارد تا در صورت لزوم در هنگام وقوع هر نوع حادثه برای پرسنل شاغل در مجتمع یا سایرین قادر به انجام کمک های اولیه تا رسیدن تیم اورژانس باشند. در مجتمع های تجاری کوچک تر تیم حراست می بایست این دوره  را گذارنده باشد و  در مجتمع های بزرگ تر یک تیم پزشکی میبایست حضور داشته و مسئول این امر باشند. همچنین می بایست تجهیزات لازم کمک های اولیه در تمامی طبقات مجتمع در دسترس باشد . بدین منظور شرکت آفتاب تجارت سامان تحت نظارت واحد HSE نسبت به انجام این موارد در پروژه های تحت پوشش خود اقدام می نماید.

ایمنی (Safety)

همانطور که می دانیم با توجه به وجود مخاطرات گوناگون در کلیه محیط ها و مشاغل کاری، رعایت موارد ایمنی امری اجتناب ناپذیر است. زیرا در صورت عدم توجه به این موارد وقوع حوادث دور از انتظار نخواهد بود.قطعاً سرمایه گذاران و حتی مشتریان با دیدن مجموعه هایی که نکات ایمنی در آنها رعایت نشده رغبت چندانی برای خرید، سرمایه گذاری و استفاده از خدمات آن مجموعه از خود نشان نمی دهند. هیچ چیز مانند بروز یک حادثه در یک مرکز خرید یا مجتمع چند منظوره نمیتواند از اعتبار آن بکاهد. لذا رعایت مسائل ایمنی از کلیه ابعاد انسانی، اجتماعی و اقتصادی مهم بوده و نیازمند برنامه ریزی های دقیق و منظم مدیریتی می باشد.

علاوه بر این از جمله موارد مهم دیگر در بحث ایمنی مجتمع ها کنترل سیستم های اعلام و اطفاء حریق و خاموش کننده ها می‌باشد. در مجتمع های تجاری خصوصاً در مواردی که رستوران و تهیه غذا در مجموعه وجود دارد امکان وقوع آتش سوزی بیشتر از سایر اماکن است. لذا همواره بایستی سیستم های اعلام و اطفاء و وضعیت خاموش کننده های موجود بررسی و از سلامت آنها اطمینان حاصل شود. علاوه بر این کلیه موارد مرتبط با امور فنی و الکتریکی از قبیل بازدیدهای دوره ای تجهیزات، تأسیسات و تعمیر و نگهداری توسط نفرات متخصص و کارشناسان فنی انجام می شود.

یکی از موارد دیگر که در بحث ایمنی حائز اهمیت میباشد ایمنی انبارهاست. سرمایه‌داران با خرید واحدهای تجاری، تفریحی و فرهنگی در یک مجتمع تجاری به عرضه کالا و یا خدمات می‌پردازند. از این‌رو مغازه‌داران برای حفظ و نگهداری اجناس خود نباید هیچگونه دغدغه‌ای داشته باشند. شرکت آفتاب تجارت سامان در این خصوص نسبت به ارائه آموزش های لازم به پرسنل مربوطه و انبار داری مطابق با آئین نامه های مربوطه می نماید.

شرکت آفتاب تجارت سامان با انجام بازدیدهای دوره ای، ارزیابی عملکرد پرسنل و همچنین برگزاری دوره های آموزشی مرتبط تحت نظارت واحد ایمنی و بهداشت شرکت، ایمنی کار پرسنل خود و سایر ذینفعان مجموعه را تأمین می نماید.

محیط زیست (Environment)

امروزه با توجه به افزایش تعداد و وسعت مراکز خرید و مجتمع های چند منظوره بیش از هر زمان دیگری باید به مسائل زیست محیطی مربوط به این مجموعه ها توجه کنیم، چرا که این مجموعه ها نیز می‌توانند همانند سایر مراکز بزرگ و مهم از قبیل پالایشگاه ها، نیروگاه ها و… اثرات قابل توجهی روی محیط زیست داشته باشند، لذا نیازمند توجه و مدیریت خاص در این زمینه هستند.

عدم استفاده از فضای سبز طبیعی در محیط های مختلف، اتلاف انرژی با استفاده از مصالح غیر استاندارد، ورود فاضلاب مراکز خرید به آب های زیر زمینی و از همه مهمتر استفاده بیش از حد از کیسه های پلاستیکی و تولید زباله از جمله موارد مهم محیط زیستی هستند که در مدیریت مجتمع ها باید مورد توجه قرار گیرند. ما در شرکت آفتاب تجارت سامان با انجام اموری از قبیل: ارائه خدمات طراحی و نگهداری فضای سبز، استفاده از شوینده های مناسب و استاندارد جهت نظافت محیط، مدیریت پسماند و تفکیک از مبدأ و… گام های مهمی در جهت حفظ محیط زیست و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی مجتمع ها برداشته ایم. حفظ و نگهداری محیط زیست از مهمترین اهداف ما در  ارائه خدمات می باشد.

 مطالب ذکر شده تنها بخشی از فعالیت های مرتبط با HSE در پروژه ها می باشد. این واحد فعالیت های گسترده ای را در هر سه بخش بهداشت، ایمنی و محیط زیست شامل می شود. برای مثال یکی دیگر از نکات مورد توجه در شرکت آفتاب تجارت سامان شیوه‌ی نظافت محیط می‌باشد. در محیط های متفاوت از جمله مراکز خرید و مجتمع های چند منظوره که روزانه عده ی زیادی از افراد در آنها رفت و آمد دارند نیاز به نظافت مداوم وجود دارد که اینکار به شیوه ی دستی امکان پذیر نمی‌باشد. زیرا انجام برخی امور نظافتی مانند شست و شوی کف بصورت دستی هم زمانبر و هم مخاطره آمیز می‌باشد پس نظافت همیشگی به این شیوه میسر نخواهد بود. در انجام عملیات نظافتی اگر مواد شوینده بدرستی انتخاب نشود و یا بدرستی از روی سطح شسته یا خشک نشوند، میتواند موجب مرطوب ماندن سطح شود و امکان سر خوردن افراد و بروز حوادث نیز در این صورت زیاد می‌باشد و علاوه بر این موارد خدمات با کیفیت بالا ارائه نمی گردد. بنابر این با استفاده از تجهیزاتی مانند اسکرابرها، سطوح بطور کامل شستشو داده شده و کاملاً خشک می شوند. لذا از این طریق مانع  بروز حوادث محتمل مربوطه برای پرسنل و سایرین می گردند و با توجه به شستشوی کامل سطوح موجب حفظ سلامت، ارتقاء بهداشت و تأمین امنیت و آرامش کلیه ذینفعان می گردد. از دیگر نکات قابل توجه در مجتمع های چند منظوره و مراکز خرید وجود کار در ارتفاع است. در این مجتمع ها به دلیل تعدد طبقات و بالا بودن ارتفاع نسبت به سایر ساختمان ها برای انجام اموری از قبیل شست و شوی نما، پیچ و رولپلاک نما، امور مربوط به نورپردازی و… نیازمند نیروهای حرفه ای با آموزش های ویژه هستند. لذا این امور در شرکت آفتاب تجارت توسط نیروهای آموزش دیده با مدارک بین المللی و با استفاده از تجهیزات استاندارد روز دنیا تحت نظارت کارشناس ایمنی صورت می پذیرد. لذا شرکت آفتاب تجارت سامان با بهره گیری از تجهیزات تخصصی نظافت صنعتی و با بهره گیری از نیروهای آموزش دیده ، این عملیات را انجام می دهد تا هم از وقوع حوادث محتمل پیشگیری نموده و هم از بروز آسیب ها و صدمات بهداشتی به پرسنل خود و سایر .افراد پیشگیری می نماید

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب ذکر شده در می‌یابیم مدیریت و برقراری نظم و انضباط در مجتمع‌های تجاری و چند منظوره امری‌ تخصصی است که به تجربه و دانش آکادمیک بسیار بالایی نیاز دارد. یکی از بخش‌های مدیریتی که به حفظ رونق مراکز تجاری کمک می‌کند، رعایت ایمنی در مجتمع‌ها می‌باشد. حفظ ایمنی و بررسی‌های متداول زیرساخت‌هایی همچون پله برقی‌ها، سیستم‌های اطفاء حریق، تأسیسات، سیستم‌های گرمایشی سرمایشی و… از جمله وظایف تیم مدیریت مراکز خرید هستند.

شرکت آفتاب تجارت سامان به‌عنوان مشاور تخصصی در امر مدیریت و راهبری مجتمع های چند منظوره با بهره‌گیری از توان علمی و تجارب خود، مدیریت مراکز تجاری و مجتمع های چند منظوره را مطابق با بازدید و ارزیابی های تیم مشاوران ایمنی و اجرایی خود انجام می دهد. شناخت جنبه‌های مختلف و اثربخش در جذب مشتریان هدف و حفظ سلامت، تجهیزات و  ساختمان با تمهیدات متنوع از ویژگی‌های گروه مشاوران آفتاب تجارت سامان می باشد.

                                                                                                                                                                             مریم حکیمی

کارشناسی ارشد مدیریت HSE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *