پرش به محتوا

بازده معجزه آسای برون سپاری

  • by

 

پیشرفت در دنیای کسب‌وکار امروز بر مبنای رقابت و نوآوری است. زمانی که در حال ساخت هویت خود و متمایز کردن برند خاص خود از دیگران هستیم در یک میدان مسابقه قرار داریم. تصمیماتی که برای روند کسب‌وکار گرفته می‌شود برنامه‌ریزی صحیح، ایجاد یک سیستم متفاوت و برخورد حرفه‌ای باعث پیشی گرفتن از رقبا می‌شود. برون‌سپاری به معنای واگذاری تمام یا بخشی از وظیفه، عملیات، کار یا فرآیندی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، به شرکت یا شریکی دیگر است که بتواند مجموعه امور را به‌صورت مستقل و بدون درگیرسازی شرکت اول به اجرا درآورد. این فرآیند معمولاً (نه لزوماً) در محل شرکت‌های میزبان (کارفرما) انجام می‌شود.

اهمیت مدیریت هزینه‌ها در نگهداشت سرمایه انسانی

یکی از سرمایه‌های صاحبان کسب‌وکار، افرادی هستند که برای سازمان کار می‌کنند. هرچه بیشتر به آنها و نیازهای آنها رسیدگی کنیم، موجب رونق و موفقیت بیشتر کسب‌وکار خواهد شد. معمولاً بزرگ‌ترین چالش صاحبان مشاغل، استخدام کارکنان شایسته، حفظ کارکنان در طولانی‌مدت و مدیریت هزینه‌های آنها می‌باشد. یک راه عالی برای کاهش هزینه‌ها به‌دست آوردن کارکنان مناسب و افزایش ظرفیت، مشورت با یک شرکت تامین نیروی انسانی است. این امر در نهایت کمک می‌کند تا سازمان‌ها بودجه‌ای را که بابت جست‌وجوی نیروی انسانی لازم است را صرف رشد کسب‌وکار نمایند.

مدیریت حقوق و دستمزد در مشاغل کوچک کار سختی نیست اما هنگامی‌که نوع تجارت به گونه‌ای است که به بیش از ۱۰ کارمند نیاز دارد، محاسبه حقوق و دستمزد می‌تواند به شدت زمان‌گیر باشد. پیگیری مرخصی کارکنان، نوع پرداخت حقوق، مزایای مختلف و کسر مالیات می‌تواند باعث هرج‌ومرج شود. اگر سازمان‌ها برون‌سپاری حقوق و دستمزد را عاقلانه انتخاب کنند، هزینه زمان و فرآیند استخدام کاهش خواهد یافت.

هزینه زمان در مدیریت نیروی انسانی

هزینه زمان یکی از هزینه‌های نامحسوس و دیده‌نشده در تصمیمات مدیران شرکت‌هاست. هزینه زمان به معنی شمول ترافیک کارها در طول دوره‌ زمانی و بازدهی نسبت به زمان است. به عنوان مثال اگر دو نفر نیروی کار هنگام انجام کار مشابه در بازه‌های زمانی مشابه، بازدهی متفاوتی داشته باشند، تفاوت بازدهی همان هزینه مشتمل بر زمان است. در مدیریت برون‌سپاری، هزینه وارده بر طول زمان توسط شرکت‌های پیمانکاری مدیریت شده و در کلیات بهای اجرای کار در برنامه‌های کارفرمایان ذخیره می‌شود و در نهایت بهای تمام‌شده کاهش خواهد یافت؛ درحالی که بازدهی بیشتر با کیفیت چه‌بسا قوی‌تر ایجاد می‌گردد.

شریک تامین نیروی انسانی یک شریک تجاری است که کمک می‌کند تا بدون طی کردن فرآیندهای طولانی و خسته‌کننده استخدام، بهترین کارکنان نیروی انسانی استخدام شوند و سطح کارایی به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد. مدیریت یک شرکت زمان زیادی را می‌طلبد اما اگر به کمک شرکای تجاری، بخشی از مدیریت سازمان برون‌سپاری شود می‌توان هزینه زمان را به درستی مدیریت کرد. برند شریک تجاری به تصویر کسب‌وکار اشاره دارد که بر اساس شهرت و دسترسی سازمان ایجاد شده است. یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت‌های تامین نیروی انسانی این است که تصویر تجاری حرفه‌ای را برای هر تجارتی ارائه می‌دهند.

چرا برون‌سپاری کنیم؟

برون‌سپاری نیروی انسانی راهی است عالی برای اطمینان از این موضوع که حتی اگر یک کارمند تصمیم به خروج از کسب‌وکار بگیرد، حوزه‌ها و عملکردهای اصلی سازمان آسیب نبیند. این امر به کاهش خطرات احتمالی مشاغل و گردش مالی کمک می‌کند. یک شرکت تامین منابع انسانی معتبر کمک می‌کند که موقعیت‌های خالی در کمترین زمان پر شوند، نگرانی‌های مدیریتی کاهش یابد و بتوان عملکرد منابع انسانی داخلی را به طور کارآمد مدیریت کرد. این امر در نهایت به پیشی گرفتن بیشتر از رقبا کمک می‌کند

بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان روی این نوع شرکای تجاری حساب می‌کنند تا عملیات اصلی شرکت خود را موثرتر و کارآمدتر کنند و به مزیت مفیدی برای رونق هر کسب‌وکار تبدیل شوند. بسیاری از صنایع و شرکت‌ها به لطف این خدمات مفید با موفقیت به اهداف خود دست یافته‌اند. بانکداری، نفت و گاز، هتلداری، تولید و صنایع دیگر از آن جمله‌اند. برون‌سپاری به منابع ارزشمند و زمان گران‌بها اجازه می‌دهد تا تنها بر خدمات اصلی تمرکز کنند. برای دستیابی به اهداف تجاری والا بهتر است به‌جای صرف وقت و هزینه استراتژی‌های جذب نیروی انسانی به داشتن یک نیروی کمکی برای افزایش شانس بیشتر تکیه کرد. در نهایت به کلیه صاحبان کسب‌وکار توصیه می‌شود، جهت مدیریت زمان، کاهش هزینه‌ها و تمرکز بر هدف اصلی سازمان‌بخشی از امور را برون‌سپاری نمایند. به‌طور مثال ازآنجاکه تمرکز مالکین و دارندگان و بهره‌برداران مجتمع‌های تجاری بر اجاره، فروش و واگذاری واحدهای تجاری و راه‌اندازی مجتمع می‌باشد، گاه ناچار می‌شوند برای انجام امور پشتیبانی، نظافتی، مراقبتی، تاسیساتی و فضای سبز، اقدام به جذب و استخدام نیرو کنند. اما از آنجا که تبحر و حرفه بهره‌برداران و مالکین مجتمع‌ها امر متفاوتی است؛ در جذب و استخدام و آموزش و مدیریت نیرو دچار مشکلاتی می‌شوند. برون‌سپاری راه برون‌رفت از دشواری‌های مربوط به جذب و استخدام بوده و موجب می‌شود تا دغدغه‌ها و هزینه‌های سربار کاهش یابد.                                 

                              فاطیما جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *