پرش به محتوا

خدمات تخصصی کار در ارتفاع در حوزه خدمات شهری

  • by

شرکت آفتاب تجارت سامان افتخار دارد اعلام کند دارای مدرک بین‌المللی کار در ارتفاع یا همان  IRATA و دسترسی با طناب در تمامی سطوح است.

به جرات می‌توان گفت پس از پیدایش نخستین تمدن‌ها، کار در ارتفاع نیز شکل گرفت. با نگاهی گذرا به سازه‌های تاریخی در گذر زمان به راحتی می‌توان به تاریخچه و قدمت کار در ارتفاع پی برد. پس از انقلاب صنعتی اروپا و اختراع آسانسورها و جرثقیل‌ها، ارتفاع سازه‌ها بالاتر رفت و به دنبال آن خطر کار در ارتفاع نیز بیشتر شد. اما تدوین روش کلی و قوانین کار در ارتفاع بعد‌ها انجام شد. می‌توان گفت قانون (HASWA) که در سال ۱۸۷۴ در کشور انگلستان منتشر شد موجب توجه به ایمنی در محل کار، هنگام انجام کار و در نهایت باعث افزایش ایمنی و کاهش حوادث شد.

خدمات تخصصی کار در ارتفاع

تقریباً هر کاری که روی زمین انجام می‌شود و حتی بیشتر از آن را نیز می‌توان در ارتفاع انجام داد. ترمیم و بازسازی نمای ساختمان و سازه‌های صنعتی، شستشوی انواع نمای ساختمان و سازه‌های دریایی و صنعتی و …، رنگ‌آمیزی و زنگ‌زدایی سازه‌های بلند؛ بدون نیاز به جابه‌جایی و یا حتی تعطیل شدن کار روی سازه، پیچ و رول پلاک انواع نما، عملیات‌ امدادی و تعمیرات صنعتی و بسیاری موارد دیگر که تعداد آنها به هزاران کار می‌رسد. اما به صورت کلی می‌توان کار در ارتفاع را به سه دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

الف) کار در ارتفاع در محیط‌های صنعتی

ب) کار در ارتفاع در محیط‌های شهری و حوزه خدمات

ج) کار در ارتفاع در طبیعت (صخره‌ها و …)

تکنسین‌های کار با طناب، برای دسترسی و موضع‌گیری‌های مختلف در کلیه محیط‌ها از روش‌های فرود صعود و جابه‌جایی افقی استفاده می‌کنند. در این روش طناب کار صنعتی از یک سو به بخش قابل‌اطمینانی از سازه متصل شده و از طرف دیگر با اتصال به هارنس، آنها را به حالت معلق و کنترل شده در آورده و اجازه مانورهای گوناگون جهت دسترسی به سطوح عمودی سازه‌های مرتفع را خواهد داد. گاهی اوقات برای کارهای طولانی‌ مدت ممکن است از یک صندلی کار نیز استفاده شود. در استانداردهای کار صنعتی علاوه بر طناب، باید تجهیزات کاملا ایمنی در نظر گرفته شود تا از عملکرد مطمئن طناب اصلی یا همان طناب کار اطمینان حاصل شود تا به طور دائم و پیوسته از یک سیستم پشتیبانی استفاده شود. تکنسین کار صنعتی با طناب همواره و حداقل به دو نقطه مستحکم و مستقل از یکدیگر اتصال دارد.

هنگامی که کار در ارتفاع با طناب پشتیبانی می‌شود هریک از طناب‌ها متصل به تجهیزات و مکانیزم‌های فرود ایمن در صورت بروز خرابی است. تمام ابزارآلات جانبی کار در ارتفاع مانند دریل و … توسط بند تسمه به آن متصل می‌شود تا از خطر سقوط روی افرادی که در پایین عبور می‌کنند جلوگیری شود. هر پروژه کار صنعتی با طناب حداقل نیاز به دو تکنسین آموزش‌دیده دارد. هرکدام از آنها باید توانایی و مهارت‌های نجات در مواقع ضروری را داشته باشند. تمامی تکنسین‌های کار صنعتی با طناب توسط یک فرد متخصص حرفه‌ای به طور مستقل ارزیابی می‌شوند.  همه تجهیزات بر اساس دستورالعمل‌های مشخص به طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شود. پیاده‌سازی عملیات و به کارگیری درست سیستم‌های کاری از طریق دستورالعمل‌های دقیق و استاندارد‌سازی شده انجام می‌شود.

محیط‌های صنعتی

 محیط‌های صنعتی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فراساحل، شرکت‌های کشتی‌سازی، دکل‌های نفتی، توربین‌های بادی، کارخانجات و هر کاری که در محیط صنعتی و با استانداردهای صنعتی انجام بگیرد (به جز جابه‌جایی و نصب سازه‌های سنگین که توسط جرثقیل‌ها و ابزار آلات مکانیکی و الکترونیکی انجام می‌شود) از جمله عرصه‌های صنعتی است که کار در ارتفاع در آنها فراوان است. می‌توان گفت محیط‌های زیر از جمله مهمترین محیط‌های صنعتی هستند که بخشی از کارهای آنها در ارتفاع انجام می‌شود.

محیط‌های شهری

بیشترین نمود این نوع کار در ارتفاع، در قالب خدمات شهری‌ای نظیر شستشوی نمای ساختمان پدیدار می‌شود. اما واقعیت این است که امروزه کار در ارتفاع در محیط شهری از محدوده خدمات خارج شده است. هرچند در کشور عزیزمان ایران، داربست استفاده بیشتری دارد اما واقعیت این است که داربست‌ها ناایمن مورداستفاده در کشور به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و روش اجرای داربست در ایران به شدت منسوخ شده است. در تصویر پایین، مهمترین روشهای نوین کار در ارتفاع را مشاهده می‌کنید:

انجمن‌های حرفه‌ای مانند اتحادیه حرفه‌ای کار صنعتی با طناب،(IRATA) مجموعه‌ای سیاست‌های اجباری را وضع کرده‌اند که بر اساس آن تمامی شرکت‌های عضو باید همه حوادث و وقایع نزدیک به حادثه را گزارش کنند تا از این طریق، همه اطلاعات مربوط به این صنعت، ارزیابی و پایش شود. این رویه جمع آوری و تحلیل گزارش‌ها کمک می‌کند تا علاوه بر تکامل تجهیزات و روند کاهش حوادث؛ شیوه‌های کار صنعتی با طناب؛ بهبود مستمر داشته باشد. تکنیک‌های یاد‌شده، استفاده از روش‌ها و ساختارهای مدون انجمن‌های حرفه‌ای کار صنعتی با طناب تا آنجا پیش رفته است که از آغاز فعالیت این رشته صنعتی در حدود دهه ۱۹۸۰ عملیات کار در ارتفاع با این روش به ندرت حادثه‌بار بوده است.

شرکت آفتاب تجارت سامان افتخار دارد اعلام کند دارای مدرک بین‌المللی کار در ارتفاع یا همان  IRATAو دسترسی با طناب در تمامی سطوح است. آفتاب تجارت سامان به واسطه بهره‌مندی از تکنسین‌های مجرب و آموزش‌دیده در این صنعت، گام بزرگی در راستای ارائه خدمات تخصصی به مشتریان برداشته است.

خدمات تخصصی کار در ارتفاع آفتاب تجارت سامان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *