پرش به محتوا

روز بیمه گرامی باد

  • by

روز بیمه گرامی باد

روز بیمه، چه روزی در تقویم ۱۴۰۰ است؟

انسان‌ها از دیرباز تاکنون به دنبال راهی برای جبران هزینه‌های درمانی خود بوده اند. چیزی که امروز ما به عنوان بیمه می شناسیم؛ در گذشته نه چندان دور نیز مورد توجه بشر بود. زیرا انسان از ابتدا با مشکلات و کمبودهای بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد. انسان ها در دوران مختلف درصدد برآمده اند تا به شیوه‌های مختلف بتوانند از این مشکلات خلاصی یابند. اینجا بود که کم کم بیمه و تامین اجتماعی را تاسیس کردند که کمک بسیار زیادی به بشر امروزی کرد. روز بیمه را نیز در پاسداشت این صنعت مطرح کردند.

اینکه روز بیمه چه روزی است و چرا به این روز نامیده شده است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان چگونه بوده است؟ پیدایش بیمه در دنیا در دل تاریخ به چه نحوی صورت گرفته است؟ و نیز سوالات مختلف دیگری در همین زمینه که ممکن است به ذهن شما هم خطور کرده باشد. به همین جهت در ادامه به ذکر تمامی این نکات و اطلاعات خواهیم پرداخت.

نگاهی گذرا به تاریخچه پیدایش بیمه در دنیا

اولین دستاورد بشر در صنعت بیمه مربوط به دریانوردان و بازرگانان دریایی بوده است. بازرگانان چینی متوجه شدند که امکان غرق شدن یا دستبرد و سرقت همه قایق ها و کشتی‌های باربری‌شان در یک روز وجود ندارد. به همین علت آن‌ها به منظور پیشگیری از غرق شدن و سرقت کالاهای اساسی خود، بارها و کالاهای خود را در چندین کشتی و قایق بارگیری کردند. با این عمل در حوادث تمام سرمایه خود را از دست نمی‌دادند.

بازرگانان فنیقی و بابلی روش پیشرفته تری را در زمینه بیمه به کار بردند؛ آن ها به منظور تامین هزینه کالا، کشتی و قایق های خود وام دریافت می‌کردند. بنابراین خطر سرقت و هر گونه حوادث غیرمترقبه را فرد وام دهنده متقبل می شد. یکی از قدیمی ترین گزارش های این حوزه به بیمه دریایی مربوط است؛ این بیمه مربوط به یک کشتی ایتالیایی بود که در سال ۱۳۴۷ به ثبت رسیده است.

تاریخچه ورود صنعت بیمه در ایران

فعالیت بیمه ای در ایران برای اولین بار در سال ۱۲۸۹ آغاز شده است. دراین سال دو موسس روسی با نام های نادژدا و قفقاز مرکوری فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودند. از این تاریخ تا سال ۱۳۱۴، حدود ۱۳ شرکت خارجی کار خود را در زمینه صنعت بیمه شروع کردند.

ایده تشکیل بیمه ایرانی سال ها بعد یعنی در سال ۱۳۱۰ توسط یک فرد ایرانی مطرح گشت. نام وی دکتر الکساندر آقایان بود. او سابقه کار و فعالیت در شرکت بیمه روسی نادژدا را نیز در پرونده خود داشت. وی بعدها نام خود را به علی اکبر داور وزیر مالیه وقت تغییر داد. در سال ۱۳۱۴ شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت ایرانی بیمه تاسیس شد. در همین روز بود که داور یک سخنرانی کوتاهی در افتتاحیه ایراد نمود و منزل مسکونی خود را بیمه آتش سوزی کرد. این بیمه‌نامه به عنوان اولین بیمه نامه صادره ایرانی محسوب می‌شود.

۱۳ آذرماه ۱۴۰۰، روز بیمه

اگر به تقویم سالانه نگاهی بیندازیم؛ روز ۱۳ آذر ماه را به عنوان روز بیمه نامگذاری کرده اند. البته همان طور که گفته شد؛ ۱۵ آبان سال ۱۳۱۴ را می توان اولین روز فعالیت بیمه گری یک شرکت رسمی در ایران دانست. اما در آن زمان روزی در تقویم با عنوان روز بیمه مطرح نبود. پس از تصویب قانون اداره امور شرکت‌های بیمه در تاریخ ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۶۷ توسط بیمه مرکزی ایران، آن روز به عنوان روز بیمه در تقویم نامگذاری گردید.

از همان سال ۶۷ به بعد همه ساله در روز ۱۳ آذر، سمیناری از طرف سازمان تدارک داده می شود . در روز ۱۳ آذر که در تقویم با عنوان روز بیمه ثبت شده،از فعالان این صنعت تشکر و قدردانی می‌شود.

اهمیت و نقش بیمه

جالب است بدانید که توسعه بیمه زمانی اوج گرفت که اقتصاد در دنیا گسترش پیدا کرده و رونق گرفت. در این زمان بود که صاحبان سرمایه به منظور حفاظت از سرمایه های خود در برابر خسارت های پیش بینی نشده، نسبت به خرید انواع بیمه نامه متناسب با فعالیت های خود اقدام نمودند. رابطه بین توسعه اقتصادی و بیمه را با شاخص نفوذ بیمه نشان می دهند. این شاخص تعیین کننده میزان اهمیت نقش بیمه در هر نوع کسب و کاری خواهد بود. بر این اساس، بیمه از چند بعد اهمیت خود را نشان می دهد:

۱-   شما با کمک بیمه می توانید ثروت ملی را حفظ کنید.

تمام دارایی های افراد یک جامعه به عنوان سرمایه آن کشور به حساب می آیند چرا که گردش مالی در حساب ها، به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک می کند. در نتیجه زمانی که شما اموال خود را بیمه می کنید، در واقع ثروت های ملی را حفظ کرده اید.

۲-   راه های سرمایه گذاری، گسترش پیدا می کند.

شرکت های بیمه گر حق بیمه های دریافتی از بیمه گذاران را در زمینه های مختلف مثل خرید سهام و… سرمایه گذاری نموده و بنابراین به رونق اقتصادی کشور کمک می کنند.

۳-   با خرید بیمه، سرمایه گذاری خود را تضمین می کنید.

زمانی که شما کسب و کاری را آغاز نموده و بخشی از اموال خود را در مسیری سرمایه گذاری می کنید، ممکن است به دلایل پیش بینی نشده این پروژه شکست خورده و تمام دارایی های شما از بین برود. حال اگر شما دارایی های خود را بیمه کنید در صورت ورشکستگی، بیمه گر خود را موظف می داند خسارت های رخ داده را جبران نماید.

۴-   بیمه، به موازنه ارزی کشور کمک می کند.

شرکت های بیمه می توانند سهام بیمه اتکایی را از کشورهای دیگر خریداری نموده و از طریق دریافت حق بیمه، ارز را وارد کشور نمایند.

۵-   آمار اشتغال در کشور زیاد می شود.

بیمه یکی از صنعت های مهم در کشور است که هر شرکت بیمه گر از طریق راه اندازی نمایندگی های بیمه، زمینه کار را برای جوانان فراهم خواهد کرد.

 

 

 آفتاب تجارت سامان افتخار همکاری با شرکت بیمه سامان را در سه خدمت تامین نیروی انسانی توانمند، مدیریت و راهبری مجتمع‌های چند منظوره و نگهداری و تعمیرات تاسیسات الکتریکال و مکانیکال دارا می باشد.

روز بیمه گرامی باد.

 

 

مرجع: bimeh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *