پرش به محتوا

سرمایه انسانی ستون اصلی توسعه اقتصادی

  • by

سرمایه انسانی ستون اصلی توسعه اقتصادی

سرمایه انسانی در واقع یک مفهوم اقتصادی است و از دو واژه «سرمایه» و «انسان» تشکیل شده است. براساس نگرش مدیریتی، سرمایه انسانی ،منبع تجاری یا دارائی است .بسیاری از پژوهشگران و کارشناسان مدیریت و بهره وری اعتقاد دارند که دستیابی یک کشور به سطح بالایی از بهره وری، منوط به داشتن سازمان ها و بنگاه هایی است که به اندازه کافی توانایی رقابت پذیری، سودآوری مناسب و ایجاد ارزش افزوده بالا داشته باشند. برای ایجاد چنین سازمان هایی وجود انسان های بهره ور ضروری است.

در دنیایی که دانش و ارتباط با مشتریان بیش از پیش اهمیت یافته است، سرمایه انسانی که نشان دهنده حجم دانش، مهارت های فنی، خلاقیت و تجربه سازمان می باشد، اهمیت فزاینده ای می‌یابد و به همین نحو نیروی کار نه به عنوان دارایی های هزینه بردار بلکه به عنوان دارایی های مولد تلقی می شوند.

در گذشته واحد سرمایه انسانی به نام های واحد اداری، واحد کارگزینی، واحد امور کارکنان وجود داشته و عمده فعالیت آن ها تشکیل پرونده و محاسبه کارکرد بوده است، اما این واحد هم اکنون امور مهمترین چون جذب و استخدام ، آموزش و توانمندسازی ، ارزیابی عملکرد، مدیریت جبران خدمات، روابط کار و نگهداشت کارکنان می پردازد.

 برخی سازمان ها به خاطر تمرکز بر فعالیت های اصلی خود، صرفه جویی زمانی، کاهش هزینه های پرسنلی، بهبود خدمات ، وظیفه جذب و استخدام کارکنان خود را برون سپاری می‌کنند. در این راستا شرکت آفتاب تجارت سامان با بیش از سال‌ها تجربه ارائه خدمات در زمینه تامین نیروی انسانی در مشاغل مختلف این وظیفه خطیر را برعهده دارد و برای سازمان‌ها شرکت‌های خصوصی و گروه مالی سامان – بانک سامان، توانایی تامین نیروی‌انسانی کارآمد و توانمند و آموزش دیده را در زمینه‌های مختلف فعالیت دارد و این شرکت به منظور ارائه خدمات رفاهی کارکنان مزایایی از جمله: خدمات بیمه ای ( بیمه عمر و حوادث، بیمه مسئولیت ، بیمه شهروندی، بیمه تکمیلی درمان) _ بن کارت و کارت خرید کالا – هدیه روز تولد و ازدواج – تسهیلات بانکی ( وام مسکن – وام ضروری ) – آموزش و مشاوره های بهداشت و سلامت ارائه می دهد.

از  دیگر موضوعات مهم این شرکت مانیتورینگ و ارزیابی عملکرد کارکنان است. زمانی که از کارکنان سوال می‌شود که “چرا شما عملکرد مناسبی در دوره‌های ارزیابی عملکرد گذشته نداشته اید؟” اکثر آن‌ها اینگونه پاسخ می‌دادند: “چون ما دقیقا نمی‌دانیم باید چه رفتار یا کارهایی را انجام دهیم تا عملکرد بالایی داشته باشیم.” اصلی‌ترین دغدغه آن‌ها این بود که “من هر روز باید ذهن مدیرم را بخوانم ،  باید حدس بزنیم که من دقیقا با انجام چه رفتارها یا کارهایی به عملکرد عالی از نظر مدیرم و سازمانم خواهم رسید. هیچ وقت در این مورد با ما صریح و شفاف صحبت نشده و اغلب انتظارات را به صورت کلی، غیر دقیق، بدون مصداق و از همه مهم‌تر یکطرفه بیان می‌کنند” .با توجه به دغدغه کارکنان این شرکت در سال به طور منظم دو بار ارزیابی عملکرد کارکنان را انجام می دهد که آیا عملکرد کارکنان در حدود استانداردهای تعیین شده هست یا خیر . ما با روش ارزیابی 360 درجه از طریق نظرات مسئولین  و سرپرستان ، مدیران و نظرات ارزیاب شرکت از روش های حضوری، تلفنی و الکترونیکی عملکرد کارکنان را می سنجیم و با ارزیابی عملکرد در خصوص ارتقای شغلی کارکنان، نیاز به آموزش و بهبود توانایی‌‌شان تصمیم‌گیری می کنیم.

همینطور به کمک ارزیابی عملکرد می‌توان به نقاط ضعف کارکنان پی برد و متناسب با آن برنامه‌هایی برای آموزش و بهبود توانایی‌های‌شان در نظر گرفت. فردی که با هزینه و زحمت فراوان به استخدام سازمان در­می‌آید، باید بتواند باری از دوش سازمان بردارد و در عین حال مسیر رشدی را طی کنند که بتواند منجر به توسعه فردی و سازمانی شود.

شرکت خدماتی آفتاب تجارت سامان، با درک این مهم و بر اساس وظیفه قانونی و رسالت خطیر خود، مسئولیت مهم آموزش کارکنان خویش را در راستای توانمند سازی سرمایه های انسانی و افزایش سطح دانش ومهارتهای فردی و گروهی بر عهده دارد . در این شرکت از سال 1390 الی 1394 آموزش کارکنان به صورت برگزاری سمینار و دوره های متوالی و از سال 1395 آموزش کارکنان خدماتی به روش ورکشاپ (کارگاه آموزشی) با ردیف های  شغلی متفاوت به صورت مستمر  در حال برگزار ی است.

در شرکت آفتاب تجارت سامان به طور کلی  آموزش کارکنان در گروه های شغلی در  بدو استخدام و  ضمن خدمت طراحی و اجرا می شود . آموزش بدو استخدام با آموزش هايی با نام ” جامعه پذیری ”  که به افراد جديدالاستخدام ارائه مي شود. هدف از جامعه پذیری آشنا ساختن کارکنان جديد با اهداف شرکت، فعاليت هاي کلی شرکت، وظايف و فعاليت های سيستم های جامع جاری شرکت ، ضوابط و مقررات انضباطی حاکم بر شرکت ، قوانين و مقررات استخدامی ، حقوق فردي و شغلی، محيط کار و نظام اداری مي باشد. در  آموزش ضمن خدمت که در طول فعالیت کارکنان جهت ارتقاء و بهبود کیفیت خدمات آنان برگزار می‌گردد که به روش کارگاه آموزشی با  سرفصل های آن ” آداب معاشرت ” ،” بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ” ، ”  نظام آراستگی محیط کار”  و ”  اصول پذیرایی و تشریفات ” می باشد .

یکی از اهداف آموزش، انتخاب محتوای آموزشی مناسب است. شرکت ما  در بخش دیگری از  فعالیت های خود اقدام به نشر کتاب علمی کرده است. این کتاب با نام ” توانمندسازی کارکنان در محیط کار ” است که انتخاب محتوای آموزشی بر اساس نتایج تحقیقات حاصل از نیازسنجی و تجزیه و تحلیل شغلی بوده و به منظور دستیابی به منبع آموزشی مفید و جامع از صاحب نظران و کارشناسان ذیصلاح نظرخواهی شده است.

 کارکنان شاهراه یا قلب هر سازمانی محسوب می شوند. آنها منبع با ارزشی هستند که می توانند سازمان را بسازند با بپاشند. با توجه به اینکه سازمان ها به دنبال این هستند که افراد مناسب را برای استخدام انتخاب کنند در این راستا شرکت آفتاب تجارت سامان  با اجرای طرح‌های مرتبط با سرمایه‌های انسانی از قبيل تجزیه‌ و تحلیل شغل، گزينش و جايابی افراد از آزمون های روانشناختی استفاده می کند. این آزمون ها با هدف سنجش ویژگی های مربوط به رفتار در انسان ها در بدو استخدام انجام می شود . این آزمون های روانشناسی کمک می کند که آیا فرد جدیدالاستخدام مورد نظر توانایی شناختی برای کار کردن را دارد یا خیر و اینکه آیا شیوه او در انجام کار و ارجحیت‎هایش مطابق با این موقعیت شغلی در زمان حال و آینده است ؟ این آزمون‎های روانشناسی جهت استخدام می‎توانند برای هر وظیفه شغلی با ارزش باشند و ترجیحاً  بهتر است در اوایل فرآیند استخدام استفاده شوند. این آزمون حتی در انتصاب و ارتقای کارکنان به نحو موثر و اثر بخش نیز  استفاده می شود.

 این شرکت در کنار این آزمون های روانشناختی ، جلسات مشاوره و روانشناسی برای کارکنان در نظر گرفته است. سلامت تنها تحت عنوان تامین ایمنی جسمی کارکنان در محیط کار طبقه بندی نمی شود. سلامت مقوله پیچیده تری است که بخشی از آن به سلامت روان کارکنان مربوط می شود. این در حالی است که تحقیقات نشان می دهند که سطح استرس روانی در کارکنان در شرایط فعلی جامعه در حال افزایش است . در این راستا شرکت آفتاب تجارت سامان جلسات مشاوره و روان شناسی را برای کارکنان خود  یک اصل مهم می داند. روانشناس شرکت علاوه بر تمرکز روی مشکلی که باعث نگرانی شده، تمرکزش را بر روی نیاز به احترام، عزت نفس و اثربخشی و در نتیجه رشد و نیرومندسازی فرد دارد.این شرکت  با استفاده از آموزش و پژوهش و مشاوره کارکنان در جهت خود سازی، بهسازی و اعتلای توانایی های شخصی کارکنان برنامه بلند مدت پیش گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *