پرش به محتوا

نگهداری و تعمیرات، خدمتی نوین از آفتاب تجارت سامان

  • by

نگهداری و تعمیرات، خدمتی نوین از آفتاب تجارت سامان

تاریخچه:

سال ۱۹۵۰، سال رونق طراحی ماشین‌آلات مکانیزه بوده و این ایام، شروع وابستگی صنایع به ماشین آلات مکانیزه و اتوماسیون بوده است. با افزایش بیش از پیش اتوماسیون، مساله خرابی‌ها و از کارافتادگی تجهیزات هم از اهمیت بیشتری برخوردار شد؛ پس از مدتی روند افزایش خرابی‌ها و شکست‌ها به گونه‌ای شدکه کمیت و کیفیت محصولات تولیدی را تحت‌الشعاع قرار داد و باعث افزایش سطح نارضایتی صاحبان صنایع و نیز مشتریان آنها شد.

سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (Preventive Maintenance) بعنوان راهکار مناسب در آمریکا پیشنهاد شد. نیاز صنایع به تولید کردن محصولات با کیفیت بالا و همچنین قیمت تمام شده پایین، برای افزایش قدرت رقابت در بازار سبب شد تا استفاده از سیستم PM رونق گیرد.  در این مسیر اجرای تعمیرات و تعویض‌های پیشگیرانه دوره‌ای به عنوان مهمترین راه‌ حل کاهش شکست‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

PM(Preventive Maintenance) چیست ؟

مجموعه فعالیت ها و روش های منظم و دوره ای است که به منظور بررسی وضعیت موجود، به روز رسانی و حفظ تجهیزات در شرایط مطلوب، انجام می‌شود. به نحوی که افزایش بهره وری و کاهش فرسایش تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه‌های سنگین خرید و تعمیرات قطعه برای مجموعه به حداقل برسد. هدف اصلی نظام نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه( PM )، ایجاد روشی سیستماتیک جهت کنترل وضعیت تجهیزات و دستگاه‌های موجود و بهینه کردن توانایی‌های آن‌ها به منظور رسیدن به حداکثر کارآیی و کاهش نرخ خرابی و از کار افتادگی آن‌ها است، از طرفی دست یابی به اهداف دیگری نیز در کنار رسیدن به هدف اصلی فوق مورد نظر می باشد.

اهداف (PM)

  1. افزایش دوره عمر مفید دستگاه‌‎ها و تجهیزات
  2. افزایش کارایی کل تجهیزات
  3. ایجاد و بهبود سیستم اطلاعات فنی به عنوان بانک اطلاعاتی بهره‌بردار
  4. کاهش هزینه‌های انرژی مانند ( برق، سوخت و غیره)
  5. کاهش هزینه‌های تعمیرات تکراری و متوالی و در نتیجه استفاده بهتر از قطعات یدکی و نیروی انسانی
  6. جلوگیری از سرمایه گذاری سنگین، جایگزینی به قیمت افزایش عمر مفید ماشین آلات

( Emergency Maintenance) EM چیست؟

وقتی یک تجهیز خراب می‌شود باعث توقف تولید و عدم ارائه عملکرد مورد انتظار ما از دستگاه را پیش می‌آورد که باید هر چه سریعتر نسبت به رفع خرابی و شروع تولید یا کار دستگاه اقدام شود مجموعه ای از فعالیت های ذکر شده در نگهداری و تعمیرات اصلاحی باید انجام گردد که مهم ترین آنها اقدامات محدود کننده از تسری خرابی به دیگر تجهیزات و قطعات و اصلاح و یا درست کردن دستگاه به شرایط عملکردی مورد انتظار است.

تمامی فعالیت‌های گروه فنی شرکت آفتاب تجارت سامان که شامل مکانیکال، الکتریکال و نگهداری و تعمیر می‌باشد، بر اساس خط مشی شرکت آفتاب تجارت سامان در تمامی موارد با توجه به علم روز دنیا و پتانسیل‌های انسانی و ابزاری و نیروهای مجرب در بخش‌های سرویس دهی EM وPM  فعال بوده است. تمامی موارد خرابی‌ها و تعمیرات به صورت برنامه نت مدون بررسی شده و دارای شناسنامه نگهداری و تعمیر می‌باشد

نرم افزار :

 آفتاب تجارت سامان جهت انجام نت (نگهداری و تعمیرات) تاسیسات در محیط مشتری از نرم افزار نت مخصوص خود بهره می‌برند. این نرم افزار قابلیت اعلام کار در محیط‌ها و تجهیزات مختلف را در دوره خود اعلام می‌کند و پرسنل متخصص این شرکت در محیط مشتری آماده شده و کار را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند و گزارش کار را در محیط نرم افزار ارسال می‌کنند. مشتری می‌تواند در هر لحظه گزارش کار و تاریخچه کل تعمیرات دستگاه را مشاهده نمایند.

مانیتورینگ تاسیسات:

آفتاب تجارت سامان جهت پردازش و آنالیز تاسیسات محیط مشتری، تجهیزات خاصی را در محیط مشتری نصب کرده است و تاسیسات را از راه دور کنترل و آنالیز می‌کند که این امر باعث آرامش مشتری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *