پرش به محتوا

کار در ارتفاع یکی از خدمات تخصصی شرکت آفتاب تجارت سامان

  • by

کار در ارتفاع یکی از خدمات تخصصی شرکت آفتاب تجارت سامان

به جرات می توان گفت پس از پیدایش اولین تمدن‌ها کار در ارتفاع نیز شکل گرفت، با نگاهی گذرا به سازه های تاریخی در گذر زمان، به راحتی میتوان به تاریخچه و قدمت کار در ارتفاع پی برد.

پس از انقلاب صنعتی اروپا و اختراع آسانسورها و جرثقیل‌ها، ارتفاع سازه‌های دست بشر بالاتر رفت و به دنبال آن خطر کار در ارتفاع نیز بیشتر شد.اما تدوین روش کلی و قوانین کار در ارتفاع بعدها صورت گرفت و به نحوی می توان گفت قانون (HASWA) که در سال 1874 در کشور انگلستان منتشر شد موجب توجه به ایمنی در محل کار، حین انجام کار و غیره شد که در نهایت باعث افزایش ایمنی و کاهش حوادث گردید.

تقریباً هر کاری که روی زمین انجام می‌گیرد و حتی بیشتر از آن را نیز می‌توان با کار در ارتفاع انجام داد. ترمیم و بازسازی نمای ساختمان و سازه‌های صنعتی، شستشوی انواع نمای ساختمان و سازه‌های دریایی و صنعتی و…، رنگ آمیزی و زنگ زدایی سازه های بلند بدون نیاز به جابجایی و یا حتی تعطیل شدن کار روی سازه، پیچ و رول پلاک انواع نما، عملیات‌های امدادی و تعمیرات صنعتی و بسیاری موارد دیگر که تعداد آنها به هزاران کار می رسد.

حمیدرضا حصاری مدیر واحد اجرایی شرکت آفتاب تجارت سامان که خود از مدرسین کار در ارتفاع است و سالهاست در پروژه های بزرگ کار در ارتفاع مشارکت داشته، عملیات کار در ارتفاع را به سه دسته زیر تقسیم بندی کرده است:

الف) کار در ارتفاع در محیط های صنعتی و یا کار در ارتفاع صنعتی

ب) کار در ارتفاع در محیط های شهری و امور خدمات

ج) کار در ارتفاع با صخره ها و طبیعت

در عملیات کار در ارتفاع اقدامات و خدمات زیر توسط تکنسین‌های کار در ارتفاع انجام می‌پذیرد:

1- رنگ آمیزی انواع ساختمان 2- نورپردازی انواع ساختمان و سازه های شهری 3- نصب انواع تابلو و بنرهای شهری 4- درزگیری و آب بندی نمای ساختمانها 5- نصب و تعمیر انواع کامپوزیت های نمای ساختمان‌ها

تکنسین های کار با طناب برای دسترسی و موضع گیری های مختلف در کلیه محیط ها از روش‌های فرود صعود و جابجایی افقی استفاده می‌کنند در این روش طناب کار صنعتی از یک سو به بخش قابل اطمینان از سازه متصل شده و از طرف دیگر با اتصال به هارنس آنها را به حالت معلق و کنترل شده در آورده و اجازه مانورهای گوناگون جهت دسترسی به سطوح عمودی سازه‌های مرتفع را خواهد داد. گاهی اوقات برای کارهای طولانی مدت ممکن است از یک صندلی کار نیز استفاده شود در استانداردهای کار صنعتی با طناب علاوه بر تجهیزات کاملا ایمنی در نظر گرفته شده برای عملکرد مطمئن طناب اصلی یا همان طناب کار الزامی است تا به طور دائم و پیوسته از یک سیستم پشتیبانی استفاده شود. تکنسین کار صنعتی با طناب همواره اقلا به دو نقطه مستحکم و مستقل از یکدیگر اتصال دارد. هنگامی که کار در ارتفاع با طناب پشتیبانی می شود. هریک از طناب ها متصل به تجهیزات و مکانیزم های فرود ایمن در صورت بروز خرابی است. تمام ابزار آلات جانبی کار در ارتفاع توسط بند تسمه به آن متصل می شود تا از خطر سقوط آنها بر روی افرادی که در پایین عبور می‌کنند جلوگیری شود.

 هر پروژه کار صنعتی با طناب حداقل نیاز به دو تکنسین آموزش دیده دارد که هرکدام توانایی و مهارت‌های نجات در مواقع لازم را داشته باشند. تمامی تکنسین های کار صنعتی با طناب توسط یک فرد متخصص حرفه‌ای به طور مستقل ارزیابی می‌شوند. تمامی تجهیزات بر اساس دستورالعمل های مشخص به طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شود. پیاده سازی عملیات و به کارگیری درست سیستم‌های کاری از طریق دستورالعمل های دقیق و استاندارد سازی شده مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیر واحد اجرایی شرکت آفتاب تجارت سامان که خود از مدرسین کار در ارتفاع است و سالهاست در پروژه های بزرگ کار در ارتفاع مشارکت داشته در ارتباط با کار در ارتفاع در محیط‌های صنعتی گفت: انجام کارهای مربوط به ارتفاع در انواع محیط‌های صنعتی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فراساحل، شرکت‌های کشتی سازی، دکل های نفتی، توربین‌های بادی، کارخانجات و هر کاری که در محیط صنعتی و با استانداردهای صنعتی انجام بگیرد به جز جابه‌جایی و نصب سازه های سنگین که توسط جرثقیل ها و ابزار آلات مکانیکی و الکترونیکی صورت می گیرد می توان گفت فعالیت های زیر توسط کار در ارتفاع در محیط‌های صنعتی انجام می‌گیرد.

 وی در ارتباط با کار در ارتفاع در محیط‌های شهری خاطر نشان کرد:

 بیشترین نمود این نوع از کار در ارتفاع به صورت خدمات شهری نظیر تمیزکاری نمای ساختمان است. اما واقعیت این است که امروزه کار در ارتفاع در محیط شهری از محدوده خدمات خارج شده است هرچند در کشور عزیزمان ایران داربست استفاده بیشتری برای انجام کار در ارتفاع دارد اما واقعیت این است که داربست‌های ناایمن مورد استفاده در کشور به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و روش اجرای داربست در ایران به شدت منسوخ شده است؛ امروزه با روش‌های نوین کار در ارتفاع نظیر دسترسی با طناب کار در ارتفاع در محیط‌های شهری توسط تکنسین‌های کار در ارتفاع شرکت آفتاب تجارت سامان این خدمات ارائه می‌گردد: 1- پیچ و رولپلاک انواع ساختمان‌ها 2- نصب و ایمن سازی انواع نمای ساختمان 3- نصب انواع شیشه نمای ساختمان و …

انجمن‌های حرفه‌ای مانند اتحادیه حرفه‌ای کار صنعتی با طناب (IRATA) سیاست‌های اجباری را وضع کرده‌اند که بر اساس آن تمامی شرکت‌های عضو باید تمام حوادث و وقایع نزدیک به حادثه را ارائه دهند تا از این طریق اطلاعات کل این صنعت را ارزیابی و پایش کنند این رویه جمع آوری و تحلیل گزارش ها کمک می‌کند تا علاوه بر تکامل تجهیزات و روند کاهش حوادث شیوه‌های کار صنعتی با طناب بهبود مستمر داشته باشد. تکنیک های یاد شده همراه با روش‌ها و ساختارهای مدون انجمن‌های حرفه‌ای کار صنعتی باطناب تا آنجا پیش رفته است که از آغاز فعالیت این رشته صنعتی در حدود دهه ۱۹۸۰ عملیات کار در ارتفاع با این روش به ندرت حادثه بار بوده است.

مدرس کار در ارتفاع اعلام نمود: تمامی تکنسین‌های کار در ارتفاع شرکت آفتاب تجارت سامان دارای مدرک بین المللی کار در ارتفاع یا همان IRATA و دسترسی با طناب در تمامی سطوح می‌باشند. این شرکت با دارا بودن کادر فنی تخصصی کار در ارتفاع ( تکنسین های کار در ارتفاع) توانسته است در این صنعت گام‌های بزرگی را در جهت ارائه خدمات به مشتریان خود بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *